top of page

Sekcja Obrony Terytorialnej

Ligi Obrony Kraju

Projekt pod nazwą Sekcja Obrony Terytorialnej Stowarzyszenia Ligi Obrony Kraju Jednostki Terenowej 0911 „HUZAR” Strzelce Opolskie, jest to koncepcją wynikająca z inicjatywy społecznej związanej z ruchem na rzecz powołania obrony terytorialnej jako komponentu uzupełniającego zasoby Sił Zbrojnych RP w przypadku zagrożeń militarnych i niemilitarnych na terenie kraju.

Stowarzyszenie Liga Obrony Kraju jako cel statutowy posiada kierunek swojej działalności umacnianie tradycji patriotycznych, bezpieczeństwa Państwa i jego obronności oraz obywatelskiego stosunku do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poprzez nabywanie umiejętności i uprawnień państwowych ważnych dla obronności kraju.

                  Koncepcję tę z powodzeniem również promuje Stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl - Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej, gdzie w ich opracowaniach znaleźć można ciekawe i realne pomysły na powołanie Obrony Terytorialnej jako komponentu terytorialnego Sił Zbrojnych RP, opierając się na sprawdzonych rozwiązaniach w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego państwa.

                 Jednym z takich przykładów sprawdzonego systemu jest Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy /KSRG/ Konstrukcja tego systemu zakłada współdziałanie różnych podmiotów ratowniczych, zarówno państwowych jak i ochotniczych, w celu zapewnienia ochrony życia i zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska. Nadzór nad funkcjonowaniem KSRG pełni minister właściwy ds. wewnętrznych. Obecnie KRSG funkcjonuje na terenie całego państwa, począwszy od szczebla powiatu, przez wojewódzki aż po centralny. W jego skład wchodzi m.in. 499 jednostek ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej, 3841 jednostek ochotniczych straży pożarnych, 5 zakładowych straży pożarnych, 13 szpitali oraz 205 specjalistów krajowych z różnych dziedzin ratownictwa. Dodatkowo elementy systemu stanowią m.in. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (SAR), Stacje Ratownictwa Górniczego, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz organizacje pozarządowe, takie jak Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

                  Wykorzystując sprawdzone rozwiązania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Państwowej Straży Pożarnej z powodzeniem można podjąć się odbudowy komponentu terytorialnego jakim mogła by być Obrona Terytorialna(OT) uzupełniająca możliwości Sił Zbrojnych RP w ten sposób skutecznie można by wykorzystać potencjał tkwiący organizacjach pozarządowych o charakterze pro obronnym. Podobne sprawdzone rozwiązania posiadają już takie kraje jak Szwecja ( Hemvarnet), Stany Zjednoczone (The National Guard) , Wielka Brytania (Territorial Army), Założenia strategiczne budowy komponentu terytorialnego Sił Zbrojnych RP zostały bardzo przystępnie ujęte w opracowaniu akcji społecznej Odbudujmy Armię Krajową którą oczywiście popieramy.

                 Sekcja Obrony Terytorialnej (OT) to przede wszystkim działania członków LOK mających na celu doskonalenie umiejętności ogólnowojskowych, nauczanie taktyki w ramach standardowych procedur operacyjnych piechoty. Szczególny nacisk jest położony na szkolenia ogniowe w tym naukę posługiwania się kbk AKM. Ponieważ projekt skierowany jest do osób dojrzałych pominięto wszelkie aspekty wychowawcze. Nauczanie takich umiejętności jak np. musztra występuje w ilościach śladowych, ograniczonych do niezbędnych wiadomości.

Projekt OT jest skierowany do osób pełnoletnich, posiadających ustabilizowane życie rodzinne, tym samym zajęcia organizowane są w ramach szkoleń 1raz w miesiącu. Osoby zainteresowane uczestnictwem w przedsięwzięciu proszone są o skontaktowanie się z nami przy wykorzystaniu formularza kontaktowego na naszej stronie. Kadrę instruktorską stanowią instruktorzy Sekcji Doskonalenia Zawodowego 

Członkostwo w ramach OT wymagania:

1. ukończone 18lat 

2. posiadanie umundurowania polowego wz. 93 pantera 

3. posiadanie repliki karabinka kbk Ak

 

 

 

 

 

 

Warto zobaczyć:

bottom of page